Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Agrowłókniny – kiedy i jak należy z nich korzystać?

Agrowłókniny – kiedy i jak należy z nich korzystać?

Trend zwiększania jakości i produktywności w ogrodnictwie wymaga nowych podejść i metod. W ostatnich latach agrowłóknina stosowana jest coraz częściej głównie w uprawie warzyw i kwiatów. Związane jest to z ciągłym udoskonalaniem agrotkanin przez producentów.

Jak korzystać z agrowłókniny i dlaczego warto to robić szczególnie w okresie zimowym?

Rodzaje agrowłóknin

W dziedzinie rolnictwa możliwe jest zastosowanie nietkanego materiału, który jest przepuszczalny dla wody, powietrza i światła, a podczas wegetacji tworzy mikroklimat optymalny dla rozwoju i wzrostu roślin. Rośliny są chronione przed zmianami pogody – np. krótkotrwałymi przymrozkami, silnym wiatrem, gradem i szkodnikami.

  • Agrowłókniny wiosenne

Najczęściej wybiera się agrowłókniny wiosenne, które wykonane są przeważnie ze 100% polipropylenu, a ich grubość mieści się w granicach od 17 do 30 g/m2. Należy jednak pamiętać, że te najbardziej cienkie nie będą spełniać swojej roli już jesienią, więc na pewno nie poradzą sobie zimą. Ich największą zaletą jest jednak to, że najefektywniej odbijają promienie UV, więc latem są w stanie zabezpieczyć wiele gatunków roślin.

  • Agrowłókniny 50g/m2

Do zimowego zabezpieczenia ogrodu korzysta się z grubej, bo aż 50 g/m2 agrowłókniny. Jest to jedyny obecnie dostępny rodzaj, dzięki któremu rośliny są w stanie przetrwać nawet kilkudniowe mrozy. Można nią okryć zarówno grządki, jak i poszczególne drzewa czy krzewy. Przez wykorzystanie większej ilości materiału jest to też najdroższa opcja. Obie te agrowłókniny (wiosenna i zimowa) dostępne są w kolorze białym.

  • Agrowłókniny czarne ściółkowe

W alternatywnym rolnictwie często używa się także czarnej agrowłókniny ściółkowej, która jest układana bezpośrednio na glebie i zapobiega wzrostowi i rozprzestrzenianiu się chwastów, co znacznie zmniejsza lub eliminuje potrzebę stosowania środków chemicznych. Tkanina jest przepuszczalna dla wody, pozwala na rozgrzanie gleby, minimalizuje nieproduktywne parowanie i zapobiega tworzeniu się skorupy glebowej.

Wszystkie rodzaje agrowłóknin dostępne są na https://rolmarket.pl/pol_m_Agrowlokniny-206.html

Jak korzystać z agrowłókniny?

Przeważnie nie będziemy mogli zaszkodzić roślinom, jeśli użyjemy agrowłókniny w niewłaściwy sposób, ale przez takie zachowanie najpewniej one nie będą mogły sobie poradzić w trudnych zimowych warunkach. Należy również mieć na względzie to, że zastosowanie niewłaściwego rodzaju agrotkaniny może wpłynąć negatywnie na rozwój roślin. Agrowłókniny białe możemy wykorzystać na dwa sposoby.

Pierwszy z nich obejmuje owinięcie materiału wokół krzewów, drzewek, pni lub pnączy. Znajduje swoje zastosowanie w ochronie iglaków, róż, winorośli, wrzośców, rododendronów oraz innych gatunków nieodpornych na trudne warunki atmosferyczne. Owijamy delikatnie całą roślinę (lub tylko jej najbardziej narażoną część) agrowłókniną – nie ściskamy materiału zbyt mocno. Agrotkaninę wzmacniamy sznurkiem, a spód stabilizujemy kamieniami lub glebą.

Drugi sposób dotyczy położenia agrowłókniny bezpośrednio na grządkach, w których uprawiana jest np. marchew lub pietruszka. Agrotkaninę nakłada się po pierwszym przymrozku i ściąga dopiero, gdy nie ma już obaw co do tego, że temperatura spadnie poniżej zera.



Updated: 16 listopada, 2017 — 2:20 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin