Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Chwasty w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Chwasty w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Ściółkowanie przy pomocy agrowłókniny zapobiega powstawaniu i rozprzestrzenianiu się chwastów. Są one zmorą wszystkich osób uprawiających ogródek. Kiedy już pojawią się chwasty, są dwa sposoby na poradzenie sobie z tym problemem: usuwanie mechaniczne i usuwanie chemiczne. Jak zatem radzić sobie z chwastami w ogrodzie?

Mechaniczne lub chemiczne usuwanie chwastów – która metoda jest lepsza?

Tradycyjne usuwanie chwastów poprzez ich wyrywanie jest metodą ekologiczną, która przy odpowiednim obchodzeniu się z narzędziami ogrodniczymi nie wyrządza szkody sąsiadującym roślinom. Z niewielkimi chwastami można poradzić sobie przy pomocy motyczki, uważając by nie wyciągnąć na powierzchnię nasion chwastów. Aby wykonać to prawidłowo nie można zanurzać jej zbyt głęboko w glebie. Z kolei duże chwasty należy usuwać narzędziem do odchwaszczania bądź nożem. Do takich chwastów należą babka lancetowata, mniszek lekarski lub oset. Natomiast pokrzywy czy też perz, tworzące rozłogi usuwa się za pomocą wideł amerykańskich. Jest to czasochłonna praca, którą trzeba powtarzać przez cały okres wegetacyjny. Szybszą metodą, jednak nie pozostającą bez szkody dla środowiska jest chemiczne usuwanie chwastów. Stosowanie herbicydów zgodnie z instrukcją nie niszczy rośliny, jeśli jednak się do niej nie zastosujemy może to spowodować szkody w ogrodzie.

Folia ogrodnicza przeciw chwastom – lepiej zapobiegać niż leczyć

Zastosowanie folii ogrodniczej jeszcze przed planowanym posianiem roślin przyczyni się do zniszczenia większości chwastów. Najpierw należy je maksymalnie skosić, a potem rozłożyć czarną folię w miejscu, gdzie ma powstać ogród. W ten sposób promienie UV nie będą przedostawać się do chwastów, co spowoduje ich przyspieszone kiełkowanie i uschnięcie z powodu wysokiej temperatury. Folię ogrodniczą pozostawia się na kilka tygodni. Dzięki temu wystarczy usunąć suche chwasty, a także usunąć pojedyncze, drobne pozostałości.

Agrotkanina – skuteczne przeciwdziałanie powstawaniu chwastów

Agrotkanina oraz służąca również ściółkowaniu agrowłóknina wykonane są z polipropylenu. Materiał musi posiadać filtr przeciwsłoneczny, gdyż sam w sobie nie jest odporny na promieniowanie UV. Musi posiadać odpowiednią gramaturę, dzięki czemu jest bardziej wytrzymała na niekorzystne warunki. Aby zapewnić roślinie optymalne warunki przysypuje się ją jeszcze warstwą kory. Dzięki temu zapobiega się wyrastaniu chwastów.

Agrowłóknina ściółkująca – cechy charakterystyczne

Włóknina ogrodnicza przypomina fizelinę i dobrze chroni przed chwastami. Występuje w kilku kolorach: czarnym, brązowym, zielonym i białym. Włóknina ogrodowa biała ochrania roślinę przed mrozem i okrywa się nią roślinę przed zimą. Agrowłóknina ściółkująca, która występuje w pozostałych kolorach, chroni w szczególności krzewy, drzewa owocowe przeznaczone pod uprawę. Dzięki ich zastosowaniu plony nie zmniejszają się, gdyż rośliny nie zarastają chwastami. Wysypuje się ją warstwą kory. Trzeba przy tym uważać by wysypywana ściółka pozbawiona była chwastów.

Agrowłóknina czy agrotkanina? – która jest lepszym wyborem do zabezpieczenia roślin w ogrodzie?

Włóknina ogrodnicza jest cieńsza od agrotkaniny i mniej wytrzymała. Łatwiej jest jednak podzielić ją na mniejsze części, gdyż nie strzępi się na brzegach. W przypadku agrotkaniny do tego celu trzeba użyć lutownicy. Agrowłóknina gorzej przepuszcza wodę, jednak wolniej wyparowuje z niej wilgoć. Jej istotną zaletą jest cena, korzystniejsza niż w przypadku agrotkaniny, dlatego częściej jest wybierana. Biorąc jednak pod uwagę możliwość używania agrotkaniny dłużej, ze względu na niezwykle mocny i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne splot polipropylenu, może się nie okazać wbrew pozorom mniej opłacalna.

Zabezpieczanie roślin przy pomocy agrowłókniny bądź agrotkaniny, czyli włókniny ogrodowej jest ekologicznym rozwiązaniem w walce z chwastami. Dzięki zastosowaniu nieinwazyjnych metod żadna roślina znajdująca się w pobliżu na tym nie cierpi, a ogród staje się piękniejszy, dzięki niezakłuconej wegetacji roślin.



Updated: 5 czerwca, 2018 — 2:59 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin