Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Eksploatacja i konserwacja bram automatycznych

Eksploatacja i konserwacja bram automatycznych

Każda brama automatyczna, która ma działać poprawnie przez długie lata powinna spełniać określone wymagania. Przede wszystkim, musi być ona dobrze zamontowana. Następnie, nie można zapominać o jej prawidłowej eksploatacji, a także o regularnej konserwacji. Jeżeli te trzy punkty zostaną zachowane to można być pewnym, że zautomatyzowana brama garażowa, wjazdowa do posesji lub przemysłowa okaże się funkcjonalna.

Szyna bramy przesuwnej jako najważniejszy element

Najważniejszym elementem poświadczającym o tym, że dana brama będzie działała bez zarzutu jest szyna. Otóż, szyna bramy przesuwnej powinna być na sposób szczególny potraktowana nie tylko podczas montażu, ale i podczas codziennej eksploatacji. Po szynie tej przesuwają się rolki bramy, w związku z czym powinna ona być zawsze czysta. O każdej porze roku należy ją sprawdzać. Jesienią w jej obrębie nie powinny pojawić się liście, zimą – śnieg, wiosną i latem – piasek. Wszystko to może bowiem doprowadzić do zablokowania się szyny, co w rezultacie spowoduje, że nie będzie ona działała poprawnie. Będzie nawet mogła stanowić realne zagrożenie dla użytkowników bramy. Różnego rodzaju odpady należy również usuwać z tego obszaru, po którym porusza się skrzydło bramy przesuwnej. Powód będzie ten sam jak w przypadku rolki. Zachowanie czystości na tym terenie, gdzie muszą prawidłowo działać napędy do bram jest wobec tego konieczne.

Najmniej kłopotliwe w eksploatacji są bramy dwuskrzydłowe. Jednak, w ich przypadku należy dopilnować, aby nie odśnieżać skrzydłami podjazdu. Zimą warto wobec tego dodatkowo uważać podczas otwierania bądź zamykania bramy, ponieważ śnieg należy usunąć na tyle, aby nie doszło do żadnych przeciążeń, czy nawet urwania bramy.

De facto, wszystkie bramy, w których zastosowana jest automatyka należy obsługiwać więc z zachowaniem największej ostrożności. Kiedy zepsuje się napęd to jego naprawa może okazać się droga. O ile będzie w ogóle możliwa. A sama wymiana napędu także zalicza się do kosztownych. Dlatego, jeszcze przed przejściem do montażu i przed zdecydowaniem się na konkretny osprzęt należy dokładnie sprawdzić, w jakich warunkach może pracować siłownik, czy też jakie są ograniczenia wybranej centrali sterującej.

Profile do bram przesuwnych powinny być montowane tak dokładnie, aby nie było mowy nawet o milimetrowych przesunięciach. To sprawi, że brama będzie działała bezawaryjnie przez bardzo długi czas. Należy dodać, że sam montaż powinien być bezpośrednio dostosowany pod ten typ bramy, jaki znajduje się u klienta. Producenci bram zamieszczają szczegółowe informacje co do tego, jak zamontować poszczególne elementy, od których zależy praktyczne zastosowanie zautomatyzowanej bramy. Natomiast, kiedy dana osoba czuje, że potrafi sprostać takiemu zadaniu, może zdecydować się na samodzielny montaż bramy. Wówczas jednak warto zawsze poradzić się eksperta zajmującego się tym na co dzień. Dokonanie wstępnych obliczeń wraz z późniejszym przeprowadzeniem wszystkich prac przy montażu jest gwarancją tego, że brama zostanie założona prawidłowo. To zaś odbije się w przyszłości na bezpieczeństwie oraz na komforcie jej użytkowników.

Okresowe przeglądy

Wszystkie napędy do bram powinny być poddawane okresowym przeglądom, zwłaszcza, jeśli wcześniej na dłuższy czas zostało to zaniedbane. Najistotniejsze podczas prac konserwacyjnych jest to, aby sprawdzić, czy elementy elektroniczne działają poprawnie. Ich wyczyszczenie jest bardzo ważne, chociażby ze względu na to, że do obudowy napędu mogą dostać się zabrudzenia lub małe owady. Kolejną, równie ważną pracą konserwacyjną jest wyregulowanie siły przesuwu bramy. Im brama jest starsza, tym bardziej siłę przesuwu należałoby zwiększać. W zależności od producenta, raz bądź dwa razy do roku warto wyregulować napędy bram oraz sprawdzić automaty do bram.

Oczywiście, to jakie prace konserwacyjne zostaną przeprowadzone zależy bezpośrednio od typu bramy. Generalnie, napędy do bram działają poprawnie wówczas, gdy zachowane są wszystkie standardy bezpośrednio powiązane z ich zastosowaniem. Jak już wspomniano przy kwestii montażu, nie można więc pominąć jakiegokolwiek z obowiązkowych punktów. O ile montaż zostanie wykonany sprawnie to nie ma w przyszłości potrzeby przejmować się o to, czy brama jest użytkowana poprawnie. Aczkolwiek, nie oznacza to, że właściciel bramy nie powinien regularnie sprawdzać, czy brama funkcjonuje jak należy. Musi on sprawdzić, czy nie ma w jej obrębie elementów, jakie mogłyby zakłócać jej prawidłowe działanie. Dodatkowo, ważne jest sprawdzanie raz na jakiś czas samego mechanizmu działania. W zależności od tego, na jakie akcesoria pomocnicze do obsługi bramy się zdecydujemy, takie też będziemy musieli sprawdzać. Kiedy zauważymy, że pilot bądź inna rzecz nie działają jak należy to jak najszybciej powinniśmy się skontaktować z serwisem, dzięki jakiemu wszystko będzie mogło zostać od razu naprawione. Działanie każdej bramy uzależnione jest właśnie od tego, jak zostanie ona zamontowana, jak będzie eksploatowana oraz jakie metody naprawcze lub czyszczące zostaną zastosowane.



Updated: 11 maja, 2018 — 9:22 am

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin