Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Gdy wody jest zbyt wiele…

Gdy wody jest zbyt wiele…

Kupując działkę pod budowę domu, najważniejszym dla nas wyznacznikiem jest cena gruntu. Chcielibyśmy, aby była jak najniższa, a przy okazji położona w dogodnym miejscu. Niestety z takimi parcelami wiąże się zazwyczaj niemiła niespodzianka.
pexels-photo-96131

Podmokły dom i ogród

Mowa tutaj oczywiście o jakości gruntu. Jeśli mamy możliwość zakupu taniej działki, której cena wynosi dziesiątą czy piętnastą część ceny innych okolicznych działek, powinna nam się zapalić ostrzegawcza lampeczka. Powodem tak niskiej ceny jest zazwyczaj fakt, że teren, który planujemy zakupić, jest podmokły. Nie możemy tego pod żadnym pozorem bagatelizować, ponieważ może to zrujnować nasz portfel, ale i zdrowie w przyszłości. Zdajemy sobie jednak sprawę, że część z was taką parcelę zakupiła, i co dalej? Na pewno nie wolno nam się załamywać, ponieważ i taki teren może być miejscem, w którym powstanie nasz piękny dom. Musimy jednak przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze powinniśmy zapomnieć o piwnicy pod domem, wody gruntowe mogą ją zalewać, a nie zależy nam przecież na tym, aby część domu znajdowała się pod wodą, prawda? Kolejną rzeczą jest hydroizolacja, którą musi być położona starannie. W innym wypadku fundamenty budynku będą pochłaniać wodę, która wniknie później w ściany. Skutkiem tego będzie wszechobecna wilgoć w domu, która stanie się pożywką dla grzybów oraz innych alergenów. A grzyb na ścianie to poważny problem – prowadzi do wielu alergii i niekorzystnie wpływa na zdrowie. Ważna jest również izolacja termiczna budynku oraz odpowiednia wentylacja. Powinniśmy zastosować maksymalnie największy styropian, a także uszczelnić podłogi oraz stropy za pomocą waty szklanej. Jeśli chodzi o wentylację, musi być ona przede wszystkim drożna, a także przygotowana na to, aby odprowadzać tak dużą ilość wilgoci.

Jak sobie radzić z nadmiarem wody

Co jednak z ogrodem? Oczywiście możemy go posiadać. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio przygotować teren pod przyszłą roślinność. Musimy zapewnić odpływ nadmiaru wody z działki, co możemy uzyskać za pomocą kanałów melioracyjnych, a także podniesieniu wysokości gruntu, co musi być jednak przeprowadzone w odpowiedni sposób. Inaczej grunt po kilku latach po prostu się wyrówna.

Podsumowując, budowanie budynku na podmokłym terenie jest trudne, ale nie niewykonalne. Musimy się jednak przygotować na wyższe koszty budowy, które zrekompensują niską wartość terenu.



Updated: 30 grudnia, 2016 — 12:21 pm
Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin