Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Dopuszczalny poziom pestycydów w żywności

Dopuszczalny poziom pestycydów w żywności

W różnych regionach świata gleba ma inne właściwości. Może być glebą żyzną, wydającą wysokie plony, albo glebą jałową. Występują klasy, które określają jakość ziemi. Niemniej nawet najlepsza gleba nie wyda spodziewanych owoców, jeśli zostaną one zaatakowane przez szkodniki. Człowiek w tym celu wymyślił początkowo naturalne sposoby ich zwalczania, które przyczyniały się do zmniejszania zbiorów. Wraz z rozwojem nauki wynaleziono zaś pestycydy, które jeszcze skuteczniej chronią rośliny przed zniszczeniem.

wine-berries-694185_1280

Krótka historia pestycydów

W zasadzie przed XX wiekiem w rolnictwie stosowano naturalne środki do zwalczania szkodników, m.in. moczenie zboża w liściach cyprysowych, wykorzystywanie sabadyli, arsenianu miedzi i zieleni paryskiej. W XIX wieku popularność zyskała metoda niszczenia owadów przez fumigację arsenianem ołowiu oraz cyjanowodorem, ale szkodziło to także ludziom żywiącym się takimi produktami spożywczymi.

Pierwsze syntetyczne pestycydy pojawiły się w rolnictwie przed II wojną światową. Wykorzystywano wówczas do ochrony roślin dwusiarczek węgla, dwuchlorobenzen oraz bromek metylu. W latach 50. ubiegłego stulecia, już po definitywnym zakończeniu działań wojennych, zaczęto produkować wiele syntetycznych środków ochrony roślin w rolnictwie, m.in. pestycydy fosforoorganiczne i chloroorganiczne oraz karbainianowe i pyretroidowe. Dziś jest ich znacznie więcej i można wyróżnić środki dzielące się na kilka grup takich jak: akarycydy, fungicyty, herbicydy, insektycydy, moluskocydy, nematocydy, owicydy oraz rodentycydy. Poszczególne grupy różnią się względem siebie tym, jakie mają przeznaczenie. Wśród nich są środki zwalczające owady, gryzonie, roztocza, grzyby, pleśnie, mięczaki, nicienie czy ślimaki.

Pestycydy w żywności

Środki chemiczne wykorzystuje się do ochrony roślin w czasie uprawy i po zbiorach. W efekcie, także żywność trafiająca do sprzedaży i na nasze stoły, może zostać zanieczyszczona pestycydami na każdym etapie produkcji. Nie zawsze się tak jednak dzieje, ponieważ coraz więcej rolników przestrzega dobrych praktyk rolniczych i odpowiednio kontroluje sprzedawaną żywność. Komisja Kodeksu Żywności FAO i WHO dopuszczają wykorzystywanie tylko niewielkiej ilości pestycydów w żywności.

Wielu producentów bada swoją żywność wybiórczo testem na obecność pestycydów. Takie badania wykonuje m.in. firma Polcargo. Oznacza ona poziom pestycydów w dostarczanej jej żywności z wykorzystaniem chromatografii gazowej i cieczowej sprzężonej ze spektrometrią mas.



Updated: 20 czerwca, 2016 — 3:19 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin