Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Jak stworzyć piękne rosarium?

Jak stworzyć piękne rosarium?

Róże to jedne z najszlachetniejszych i najpiękniejszych kwiatów, które cieszą się ogromną popularnością, zarówno jako kwiaty bukietowe, jak i rośliny uprawiane ogrodach. Mimo swojej powszechności i częstotliwości występowania na przydomowych rabatach, nie jest to roślina łatwa w uprawie. Roże narażone są na wiele chorób oraz wymagają odpowiedniej ziemi i nasłonecznienia, dlatego zanim zabierzemy się za tworzenie wymarzonego ogrodu różanego, warto zapoznać się z ich potrzebami.

Gdzie zaplanować idealne miejsce pod ogród różany?

Stanowisko na rosarium powinno być ciepłe, zaciszne oraz dobrze nasłonecznione, ale nie suche i gorące. Róże nie lubią również miejsc podmokłych ani wietrznych. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta, więc jeśli jest zbyt lekka warto dodać do niej odkwaszony torf, natomiast ziemię zbyt ciężką wymieszać z piaskiem lub żwirem.

Na miesiąc przed planowanymi nasadzeniami, ziemię należy przekopać na głębokość mniej więcej pięćdziesięciu centymetrów, tak aby usunąć wieloletnie chwasty. To także świetny moment, aby zasilić glebę nawozem wieloskładnikowym, który zapewni obfite kwitnienie.

Nawóz do róż – kiedy i jak stosować?

Róże narażone są na liczne choroby, szczególnie odmiany wielokwiatowe i wielkokwiatowe, dlatego regularne nawożenie jest niezbędne, by rośliny zdrowo się rozwijały. Nawóz do róż należy dobrać do poszczególnych gatunków, innego nawożenia wymagają róże pnące, a innego róże okrywowe czy angielskie. Najważniejsze jednak, aby nawozy stosować regularnie, by zapewnić komplet niezbędnych pierwiastków, szczególnie w okresie wzrostu i obfitego kwitnienia. Nawozy do róż dostarczają przede wszystkim fosforu, azotu i potasu, oraz mikroelementów takich jak żelazo czy fosfor. Specjalistyczny nawóz do róż powinien być dostarczany w sezonie trzykrotnie. Pierwsze nawożenie zaplanujmy na przełomie marca i kwietnia, następne w czerwcu, a trzecie w połowie lipca.

Piękne rosarium to najlepsza ozdoba ogrodu

Ogród różany z prawdziwego zdarzenia, powinien być oczywiście zadbany. Poza regularnym nawożeniem i podlewaniem (unikając moczenia liści i kwiatów), pamiętajmy o przycinaniu róż na wiosnę oraz odchwaszczaniu podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest wysypanie kory, co pozwoli zmniejszyć zagęszczenie chwastów, a także zapewni dobrą przepuszczalność podłoża. Decydując się na założenie rosarium pamiętajmy o zróżnicowaniu odmian, dobierając różne gatunki róż sprawimy, że nasz ogród różany stanie się największą ozdobą ogrodu.Updated: 18 kwietnia, 2017 — 9:06 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin