Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Nasiona bobu w przydomowym ogrodzie – czy warto?

Nasiona bobu w przydomowym ogrodzie – czy warto?

Nasiona bobu powinny znaleźć się na naszej liście zakupów, gdy cenimy walory odżywcze i smakowe tej wyjątkowej rośliny, a dodatkowo mamy w swoim ogrodzie warunki do jej uprawy. Choć w sezonie bób można kupić w sklepach warzywnych, na targach, a nawet w supermarketach, pewność, że spożywamy produkt najwyższej jakości możemy mieć tylko wówczas, gdy pochodzi on z naszej własnej uprawy. Co powinniśmy wiedzieć przed posadzeniem nasion bobu?

Nasiona bobu w ogrodzie – podstawowe informacje

Bób uprawia się dla jadalnych nasion, które są źródłem dobrze przyswajalnego białka, a dodatkowo zawierają wiele cennych dla ludzkiego organizmu witamin i minerałów. W jednym strąku znajduje się zazwyczaj od 2 do 5 dużych nasion bobu. Mogą mieć one barwę jasnozieloną lub jasnożółtą.

Uprawa bobu w polskim ogrodzie nie jest trudna, gdyż roślina ta charakteryzuje się stosunkowo wysoką odpornością na przymrozki (jest on w stanie znieść spadek temperatury do 5 stopni Celsjusza poniżej zera). Jeżeli mamy taką możliwość – wybierzmy dla bobu stanowisko słoneczne i zaciszne (roślina ta poradzi sobie także w półcieniu).

Bób ma dość duże wymagania glebowe. Nasiona bobu dobrze jest sadzić w podłożu ciężkim, gliniastym, zasobnym w składniki odżywcze, o pH pomiędzy 6,5 a 7, próchniczym. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie nie spełnia powyższych warunków, możemy spróbować zasilić ją przy użyciu kompostu.

Bób zaliczany jest do warzyw strączkowych. Z tego względu nie zaleca się sadzenia go po innych strączkach (jest to niezalecane, gdyż będzie on wówczas narażony na choroby roślin i szkodniki żerujące na strączkowatych). Jednocześnie będzie dobrze rósł po wszystkich innych warzywach z wyjątkiem selerów i pomidorów. Szczególnie dobrymi sąsiadami dla bobu są ziemniaki, kukurydza i rośliny kapustne.

Jako, że bób posiada mocno rozwinięty, głęboki system korzeniowy, dobrą praktyką jest sadzenie go po roślinach płytko ukorzenionych.

Z racji wysokiej wytrzymałości na niskie temperatury nasiona bobu można wysadzać bezpośrednio do gruntu w marcu lub w kwietniu (jeżeli zależy nam na przyspieszeniu terminu zbiorów – możemy uprawiać bób również z rozsady). Są one w stanie wykiełkować już w temperaturze 4 stopni Celsjusza. Odległość pomiędzy poszczególnymi rzędami powinna wynosić około 50 centymetrów, natomiast odległość pomiędzy sadzonkami w rzędzie to 20 centymetrów.

Zabiegi pielęgnacyjne, o których trzeba pamiętać w przypadku bobu to spulchnianie gleby, regularne podlewanie, odchwaszczanie.

Decydując się na posadzenie nasion bobu musimy mieć świadomość, że roślina ta może zostać zaatakowana przez takie choroby jak żółta mozaika fasoli, wirus więdnięcia bobu, wirus mozaikowego zwijania liści, szara pleśń, fuzarioza bobu, zgnilizna twardzikowa, czekoladowa plamistość bobu. Niebezpieczne dla bobu szkodniki to między innymi strąkowiec bobowy, mszyce, śmietka glebowa, pachówka strąkóweczka, wciornastek grochowiec, drutowce, pędraki i rolnice.

Zalety uprawy bobu w przydomowym ogrodzie

Uprawa bobu jest wskazana, gdy zależy nam na urozmaiceniu swojej diety. Jako, że nasiona bobu posiadają duże ilości dobrze przyswajalnego białka, poleca się je zwłaszcza osobom stosującym dietę wegańską.

Bób jest w stanie wzbogacić glebę w naszym ogrodzie. Dzieje się tak dlatego, że jego korzenie wzbogacają glebę w azot.

Związki zawarte w bobie nie tylko urozmaicają naszą dietę, ale mogą nawet leczyć. Ziarna bobu zawierają związki chemiczne, które są stosowane między innymi w leczeniu choroby Parkinsona.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin