Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Niech dom ma charakter – olejowanie tarasu

Niech dom ma charakter – olejowanie tarasu

Taras to miejsce, które stale narażone jest na zmienne warunki atmosferyczne. Słońce, deszcz, śnieg – to tylko niektóre z wyzwań, które na niego czekają.
Taras to miejsce, które stale narażone jest na zmienne warunki atmosferyczne. Słońce, deszcz, śnieg – to tylko niektóre z wyzwań, które na niego czekają.

Najpopularniejszym surowcem budującym tarasy jest drewno – wygląda ładniej niż nawet najefektowniejsze płytki, nie nagrzewa się i jest miłe w dotyku. Żeby jednak jak najdłużej cieszyć się pięknym kolorem i wytrzymałością tarasowych desek, trzeba zapewnić im odpowiednią impregnację. Do tego idealnie nadaje się olej do drewna.

Zalety olejowania drewna

Olej do drewna głęboko wnika w strukturę deski – dzięki temu staje się ona odporna na wodę, wilgoć i promieniowanie słoneczne. Ponad to olej nie zatyka porów drzewa, może ono więc spokojnie „oddychać”, co znaczy, że wyparowuje z niego wilgoć. Dlatego nie trzeba obawiać się o odkształcenia desek nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach.

Olej do drewna podkreśla jego kolor, usłojenie i warstwy, które nawet po jego nałożeniu są wyczuwalne. Sprawia to, że deski olejowane nie są śliskie.

Wybierając olej warto wybrać ten, który zawiera jedynie naturalne składniki, jak na przykład Le Tonkinois, w którego składzie znajduje się klasyczny olej lniany i olej orzecha tung. Olej tungowy stosowany jest ze względu na swoje niezwykłe właściwości – zasycha najpierw od spodu, a nie od powierzchni. Dzięki temu warstwa oleju jest elastyczna i odporna na pękanie.

Jak olejować taras?

Przed nałożeniem oleju, należy zacząć od dokładnego oczyszczenia i przeszlifowania desek papierem ściernym. To czasochłonne zajęcie, jednak bez gruntownego oczyszczenia olej nie wsiąknie na odpowiednią głębokość. Na deskach nie mogą znajdować się pyły, kurz i inne zabrudzenia. Deski muszą być czyste i suche. Cięższe zabrudzenia, tłuste plamy lub ślady żywicy można usunąć benzyną ekstrakcyjną.

Na tak przygotowane deski można nałożyć olej, na przykład Le Tonkinois Bio Impression Huile, który, prócz olejów lnianego i tungowego, posiada oleje rycynowy i palmowy. Dzięki nim olej jeszcze łatwiej wnika w strukturę drewna i lepiej ją chroni.

Olej Le Tonkinois jest łatwy w rozprowadzaniu, więc można nakładać go wałkiem lub pędzlem dla lepszej precyzji. Po około 10-15 minutach należy zetrzeć papierem nadmiar oleju z desek, następnie po 6 godzinach nałożyć kolejną warstwę.

Żeby ułatwić sobie pracę można rozgrzać deski, na przykład dmuchawą z ciepłym powietrzem, dzięki temu olej będzie łatwiej i szybciej wnikał w kolejne warstwy drewna.

Malujesz płot, ławkę lub cokolwiek innego? Postaw na sprawdzoną jakość – oleje do drewna Le TonkinoisUpdated: 3 lutego, 2017 — 3:54 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin