Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe

Światło pełni w ogrodzie nie tylko funkcję praktyczną – oświetlania ciemnych zakamarków, dzięki czemu możemy sprawnie poruszać się po ogrodzie po zmroku – ale też (a może w największej mierze) dekoracyjną, estetyczną, wydobywając z naszej przydomowej zieleni jeszcze więcej uroku. Oto przegląd najważniejszych rozwiązań świetlnych, które można zastosować w ogrodzie czy na tarasie.

Illuminated home garden patio plants and evening lights near small fountain

Zastosowanie oświetlenia ogrodowego

Światło w ogrodzie można podzielić roboczo na dwie grupy – światło funkcjonalne i światło estetyczne. Rolą tego pierwszego jest ułatwienie nam poruszania się w ogrodzie po ciemku. Z tego względu moc oświetlenia jest ważniejsza niż jego elegancka oprawa i efekty, jakie można dzięki niemu uzyskać. Musi to być po prostu światło mocne, odpowiednio nakierowane i rozlokowane w miejscach, gdzie poruszanie jest utrudnione, np. na schodach, przy oczku wodnym czy na granicy między ciągiem komunikacyjnym a zielenią.

Oświetlenie o funkcji estetycznej jest przede wszystkim ozdobą ogrodu i sposobem na wydobycie jego walorów, niemniej są typy oświetlenia, które nie tylko dobrze wyglądają, ale też są w pełni użytkowe. Często jego najważniejszym elementem jest pięknie zdobiony stelaż lub klosz, który nie tylko osłania źródło światła, ale też rozprasza je i kierunkuje, dając ciekawy efekt wizualny.

Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Do popularnych rozwiązań należą słupki ogrodowe. Są to niewysokie „latarnie”, dzięki którym można efektownie rozświetlić ścieżkę lub przeciwnie – punktowo oświetlić najciekawsze miejsca ogrodu, nadając mu nieco tajemniczości. W tej formie znajdziemy zarówno klasycznie wyglądające źródła światła, które nawiązują stylistyką do starych latarni ulicznych, jak i nowoczesne i minimalistyczne słupki o abstrakcyjnych kształtach.

Mnie estetyczne, za to bardzo praktyczne są naświetlacze z czujnikiem ruchu. Mocne halogenowe światło zapala się, gdy w zasięgu czujnika zacznie się coś dziać. Doskonale nadają się do oświetlania dużych otwartych przestrzeni: placów czy parkingów. Dzięki temu już od bramy wita nas gościnne światło naszego domu. Jednocześnie może być ono pierwszym sygnałem, że na terenie posesji jest intruz.

To tylko dwa popularne rozwiązania. Jest ich o wiele więcej. Zastosowanie kombinacji różnych typów świateł pozwoli pięknie ozdobić nasz ogród, altankę czy huśtawkę, tak aby nawet w środku nocy dało się spędzać miło czas na świeżym powietrzu. Duży wybór oświetlenia ogrodowego oferuje sklep internetowy 230volt.Updated: 31 stycznia, 2017 — 5:42 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin