Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Projektowanie i zakładanie ogrodów

Projektowanie i zakładanie ogrodów

Zaplanowanie i zakładanie ogrodu nie należy do czynności łatwych, dlatego też bardzo wielu z nas woli zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, zamiast spędzać sporo czasu nad studiowaniem fachowej literatury i wykonywaniem mozolnych szkiców. Jeśli jednak zależy nam na tym by zaoszczędzić pieniądze i zyskać satysfakcję z urządzenia własnego zakątku, możemy śmiało zrobić to sami.
Cororful spring garden.

Projektowanie ogrodu powinniśmy rozpocząć od rozmieszczenia w nim roślin. Musimy mieć jednak na uwadze to, że rośliny będą rosnąć i trzeba im zapewnić możliwie jak najwięcej miejsca. Jeśli zależy nam na tym, by obsadzić tereny przydomowe, warto zdecydować się na rośliny wolno rosnące, które śmiało można posadzić w większym zagęszczeniu. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku projektowania terenu wzdłuż płotu czy też fasady domu. Podczas aranżacji ogrodu powinniśmy tak rozplanować rozmieszczenie roślin, by sam jego środek pozostał niezagospodarowany. Warto zasadzić je również piętrami.

Dalsza przestrzeń powinna zostać zapełniona wysokimi krzewami lub drzewami. Przed nimi sadzimy niższe krzewy i byliny. Bliższą przestrzeń z powodzeniem wypełnią kwiaty, rośliny płożące oraz trawa. Projektując rozmieszczenie roślin należy pamiętać o tym, że nie wszystkie rośliny znoszą sąsiedztwo innych roślin. Powinniśmy również zorientować się, jakie środowisko preferuje dana roślinność. Wiadomo bowiem, że nie posadzimy roślin światłolubnych w miejscu zacienionym i na odwrót.

Dokonując aranżacji naszego ogrodu powinniśmy zastanowić się również, jaką funkcję chcemy mu nadać. Warto porozmawiać z innymi domownikami o tym, czy chcą aby spełniał on funkcję reprezentacyjną – pokazową, czy też użytkową – połączoną np. z warzywniakiem. W obu przypadkach należy pamiętać o tym, by zaprojektować miejsce na wypoczynek i ewentualnie kącik do zabaw dla naszych dzieci. Poszczególne miejsca w ogrodzie możemy odseparować od siebie pergolą lub żywopłotem. Elementy te dodatkowo podtrzymają pnącza i urozmaicą nasz ogród.

Źródło:
Ogrodnictwo – Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodnictwo
Projektowanie i zakładanie ogrodów – medax.pl http://www.medax.pl/zakladanie-ogrodowUpdated: 8 lipca, 2016 — 1:04 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin