Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Przędziorki w ogrodzie: najlepsze sposoby zwalczania

Przędziorki w ogrodzie: najlepsze sposoby zwalczania

Czasami nasz ogród i nasza ciężka praca może być totalnie zniszczona przez maleńkie, niepozorne przędziorki. Tutaj przedstawimy najlepsze naturalne sposoby zwalczania szkodników w ogrodzie.
rose-816132_960_720

Przędziorek – jak on wygląda?

Przędziorek to miniaturowy pajęczak o długości 0,5 mm. W naszym klimacie najczęściej rośliny atakowane są przez Przędziorka Chmielowca, Owocowca, Sosnowca, Szklarniowca i Cytrusowca. Ta grupa szkodników należy do rodziny Roztoczy, to najmniejsze szkodniki, które w grupie, w przeciągu nawet trzech tygodni mogą zniszczyć dużą roślinę. Warto mieć na uwadze to, że jedna samica może znieść nawet 100 jaj.

Kiedy roślina jest narażona na atak przędziorka?

Przędziorki bardzo szybko pojawiają się na roślinie, kiedy ta jest zbyt sucha. Wtedy atakują spodnie części liści i wysysają z rośliny życiodajne soki.

Objawy żerowania przędziorków

  • drobne pajęczyny na liściach i łodygach rośliny
  • jasne plamy na liściach
  • skręcanie się liści
  • brunatnienie liści
  • opadanie liści
  • obumieranie rośliny

Jakie warunki sprzyjają rozwojowi przędziorków?

Lubią gdy jest sucho, wtedy najczęściej atakują. Jednak zdarza się, że tego typu szkodniki atakują po deszczowych dniach. Po takiej pogodzie warto zerknąć, czy spodnie części liści nie są zaatakowane przez przędziorki.

Jakie rośliny najchętniej atakują przędziorki?

Najczęściej ich ofiarą są róże, świerki, wierzby, pomidory, ogórki, śliwy, grusze, jabłonie, głóg, papryki, bluszcze, fiołki, maliny, truskawki, fasole, pierwiosnki i wiele innych.

Przędziorki – zwalczanie

Zanim zabierzemy się za opryski, najpierw sprawdźmy, jak dużo przędziorków jest w naszym ogrodzie. Jeśli jest ich niewiele, najpierw możemy skorzystać z naturalnych metod takich jak:

  • Woda i płyn do mycia naczyń

Jeśli zauważymy pierwsze osobniki na naszych roślinach, możemy przemyć ich liście wodą z małym dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ten sposób jest skuteczny jedynie w przypadku roślin doniczkowych. Nie wyobrażamy sobie, żeby ktoś tak próbował zwalczyć przędziorki w ogrodzie.

  • Wyciąg z czosnku

Do jego przygotowania potrzebujemy 100 gram roztartego czosnku i 5 litrów wody. Następnie mieszamy wodę z czosnkiem i spryskujemy zaatakowane rośliny.

  • Zielone liście ziemniaków

To tego wyciągu potrzebujemy 10 litrów wody i około 1,2 kilograma łodyg i liści ziemniaków. Po otrzymaniu wyciągu spryskujemy nim rośliny.

  • Szare mydło, woda plus denaturat

Kolejnym skutecznym sposobem jest oprysk roztworem szarego mydła i denaturatu. Tutaj w 1 litrze wody rozpuszczamy 20 gram mydła oraz dodajemy 10 ml denaturatu. Taką mieszaniną dokładnie opryskujemy całą roślinę.

  • Oprysk chemiczny

Czasami ogród jest już tak zaatakowany, że naturalne metody będą zawodne. W tym przypadku należy użyć środków owadobójczych, które możemy zakupić w Przydomu.pl Sprawdź je!

Dlaczego tak trudno zwalczyć plagę przędziorków?

Jeśli nasz ogród jest masowo zaatakowany przez te szkodniki, możemy mieć problem z ich zwalczaniem ze względu na to, że te szkodniki mają bardzo mały rozmiar, trudno je dostrzec gołym okiem i żerują na spodniej stronie liści. Oprócz tego sprzyja im bardzo duże możliwości rozrodcze samic, bardzo duża ilość pokoleń w jednym sezonie, co więcej nie mają problemów z bezpośrednim zimowaniem na drzewach. Bardzo szybko mogą się pojawiać, nawet już pod koniec kwietnia, kiedy wszystko dopiero budzi się do życia. Suche i ciepłe lata stwarzają coraz lepsze możliwości rozwoju dla tego szkodnika. Co więcej, warto pamiętać o tym, że niektóre gatunki, takie jak przędziorek Chmielowiec są w dużym stopniu odporne na chemiczne opryski.



Updated: 28 lipca, 2016 — 9:36 am

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin