Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Wiosna za oknem? Czas na porządki w ogrodzie!

Wiosna za oknem? Czas na porządki w ogrodzie!

Wiosna to nie tylko piękna pora roku, gdy przyroda budzi się do życia, ale również bardzo pracowita dla wszystkich właścicieli ogrodów i działek. Należy zrobić porządki po zimie i przygotować rośliny do nowego sezonu.
old-garden-wheelbarrow-1332327-1279x1023

W rzeczywistości prace porządkowe w ogrodzie powinno się już rozpocząć w marcu, ale gdy nie było na to czasu, można jeszcze nadrobić opóźnienia w kwietniu i później. Przede wszystkim trzeba posprzątać po zimie, zgrabić trawniki, przekopać grządki, ewentualnie rozrzucić nawóz i przyciąć drzewa, krzewy oraz inne rośliny ogrodowe. Sprawdźmy, na czym się skupić w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

Prace ogrodowe w kwietniu

Jeśli, jak już pisaliśmy, nie zdążyliśmy posprzątać po zimie w marcu, w kwietniu musimy zacząć prace w ogrodzie właśnie od prac porządkowych. Gdy do tej pory tego nie zrobiliśmy, trzeba koniecznie odsłonić wszystkie rośliny i drzewka, które chroniliśmy przed skutkami śniegu i niskich temperatur. Nie można także zapominać o dokładnym zgrabieniu trawnika oraz o usunięciu wszystkich zanieczyszczeń. To samo robimy z grządkami. Kolejny krok to usunięcie chorych i uszkodzonych pędów.

W przypadku krzewów i drzew konieczne jest przeprowadzenie cięć, które prześwietlą korony i będą miały charakter pielęgnacyjny. Trzeba również zwrócić uwagę, żeby ciąć krzewy kwitnące na wiosnę dopiero po przekwitnięciu.

Oprócz cięć, można już dokonywać siewów i sadzenia nowych roślin. Kwiecień to dobry czas, żeby zaopatrzyć się w nowe krzewy i drzewka owocowe. Od połowy kwietnia możemy już siać nasiona trawy. Można także sadzić róże, a pod koniec miesiąca również cebule mieczyków. W gruncie można już siać wytrzymałe rośliny jednoroczne, jak nasturcje, nagietki czy kocanki, a także między innymi koper, pietruszkę i kminek.

Ogród w maju

To kolejny pracowity miesiąc dla właścicieli ogrodów. Wiele działań będzie można wykonać dopiero po 14 maja, czyli po tzw. „zimnych ogrodnikach”, gdy prawdopodobieństwo powrotu przymrozków jest bardzo nikłe. Maj można również rozpocząć od prac porządkowych, na przykład od usunięcia zwiędłych tulipanów, krokusów czy hiacyntów.

Poza pracami porządkowymi, kontynuujemy sadzenie i sianie roślin – drzew, krzewów oraz bylin. To dobry czas, żeby posadzić iglaki, ale również rodendrony i azalie. Maj to także idealna pora dla sadzonek kwiatów jednorocznych oraz kwiatów letnich, na przykład mieczyki i dalie. Ponadto siejemy również nagietki i aksamitki, a w drugiej połowie maja także niektóre warzywa, jak fasola, rzodkiewka, groszek, dynia i cukinia (najlepiej częściowo, w odstępach 10-dniowych).

Pamiętajmy, że odpowiednio przygotowany ogród na wiosnę, przyniesie obfite plony latem, a także rozwinie w pełni swoje piękno.     

 Updated: 27 kwietnia, 2016 — 5:17 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin