Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Własne pomidory z przydomowego ogródka? Sprawdzamy, jak się przygotować

Własne pomidory z przydomowego ogródka? Sprawdzamy, jak się przygotować

Pomidory to dość wymagające warzywa, które można sadzić w gruncie, tunelu foliowym, bądź szklarni. Są one ciepłolubne, dlatego największych zbiorów można spodziewać się, zapewniając im odpowiednią temperaturę do wzrostu. Przed wysadzeniem pomidorów należy przygotować ich sadzonki, najpierw w skrzynkach przeznaczonych do rozsiewu, później w niewielkich doniczkach. Sadzonki są gotowe, kiedy młode rośliny osiągają co najmniej 15 cm wysokości.

Tunel foliowy czy szklarnia – w czym lepiej sadzić pomidory?

Tunele foliowe to świetny wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają samodzielną uprawę warzyw w ogrodzie. Są one dość tanie, lekkie i mobilne, niewielkim nakładem sił można je złożyć albo przenieść. Idealnie nadają się jako ochrona roślin gruntowych, ustawione bezpośrednio na grządkach. Tunel chroni rośliny przed niskimi temperaturami i niesprzyjającą pogodą, a także przed zwierzętami, które mogłyby zniszczyć plony. Co ważne, elementy tuneli, które mogą z czasem ulec zniszczeniu, można łatwo i szybko wymienić. Mowa głównie o folii okrywającej cały tunel – dostać ją można w dobrych sklepach z wyposażeniem ogrodowym, m.in. w ogrodosfera.pl.

Sadzonki pomidorów w tunelu foliowym wysadza się zwykle na przełomie kwietnia i maja. Decydując się na uprawę pomidorów w tunelu foliowym, warto pamiętać, że nie powinien być on całkowicie szczelny. Rośliny potrzebują wentylacji dla zdrowego rozwoju. Z drugiej strony tunel należy zamykać na noc, kiedy temperatura na zewnątrz spada, ponieważ mogłaby ona zaszkodzić młodym pomidorom.

Szklarnia to droższe rozwiązanie niż foliowy tunel, często wybierane przez osoby bardziej doświadczone w ogrodnictwie lub chcące uprawiać bardziej wymagające rośliny. Większości szklarni nie demontuje się na zimę, a ich elementy konstrukcyjne montuje się zwykle na trwałe w ogrodzie. Z jednej strony dają znacznie więcej możliwości doświadczonemu ogrodnikowi, który w szklarni może hodować rośliny przez cały rok. Z drugiej natomiast znacznie trudniej jest je przestawić, dlatego taka decyzja powinna być bardziej przemyślana, niż w przypadku foliowych tuneli.

Sadzonki pomidora w szklarni wysadzać można na wiosnę, to znaczy na przełomie stycznia i lutego, a także na jesień, czyli na przełomie czerwca i lipca. Dojrzałe pomidory zbiera się zwykle około dwóch miesięcy po wysadzeniu sadzonek.


Uprawy w tunelu foliowym, fot. Ogrodosfera.pl

Uprawa i pielęgnacja pomidorów – co warto wiedzieć?

Pewne kwestie związane z uprawą i pielęgnacją pomidorów zależą od ich gatunku. Dla początkujących ogrodników poleca się przede wszystkim gatunki mało wymagające, które jednocześnie przynoszą obfite plony. Zalicza się do nich między innymi odmiany takie jak Malinowy Olbrzym, dający słodkie owoce, Koralik, obfitujący w malutkie ciemnoczerwone pomidorki, albo duży i soczysty pomidor Złoty Ożarowski.

Pierwsza rzecz, o jaką należy zadbać przy hodowli pomidorów, to odpowiednia temperatura. Optymalna dla ich wzrostu sięga między 18 a 25 stopni Celsjusza. Co ważne, temperatura sięgająca okolic 0 stopni może całkowicie zabić te ciepłolubne rośliny, dlatego nie należy ich wysadzać, kiedy w ciągu najbliższych tygodni spodziewane są przymrozki.

Najlepsza gleba dla pomidorów to gleba przepuszczalna, łatwo nagrzewająca się i obfita w próchnicę. Powinna być ona głęboko przekopana i wzbogacona obornikiem lub kompostem. Po wysadzeniu sadzonek wciąż warto je nawozić – do tego celu używa się głównie nawozów ekologicznych oraz mineralnych.


Dorodne uprawy w tunelu foliowym, fot. Ogrodosfera.pl

Młode sadzonki pomidorów obficie podlewa się nie częściej niż 2 albo 3 razy w tygodniu, dopóki nie wypuszczą one pierwszych owoców. Kiedy te się pojawią, warto zacząć podlewać rośliny częściej, za to przy użyciu mniejszej ilości wody. Dzięki temu dojrzałe pomidory będą bardziej soczyste. Przy podlewaniu należy pamiętać, aby nie moczyć zewnętrznej części rośliny, w tym gałęzi ani liści.

Co ważne, pomidory hodowane w tunelu foliowym bądź szklarni muszą zostać zapylone. Żeby zajęły się tym owady, codziennie należy otwierać przesłony drzwi i wpuszczać je do środka. Można to także zrobić samodzielnie, potrząsając kwiatami pomidorów, aby pyłek wzbił się w powietrze. Nieco bardziej doświadczeni ogrodnicy zapylają swoje rośliny z użyciem pędzelka.

Wysoko rosnące odmiany pomidorów wymagają wsporników w postaci wysokich i cienkich palików, najczęściej drewnianych. Dzięki nim zbiór plonów jest łatwiejszy i szybszy, podobnie jak pielęgnacja rośliny, która jest równomiernie nasłoneczniona, a jej owoce nie leżą na ziemi.



Updated: 4 stycznia, 2022 — 8:01 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin