Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Z jakich materiałów najlepiej jest wykonać bramę ogrodzeniową?

Z jakich materiałów najlepiej jest wykonać bramę ogrodzeniową?

Brama wjazdowa to niezwykle istotny element całego ogrodzenia – nawet jeśli nie posiadamy samochodu i na co dzień nie mamy potrzeby otwierania wjazdu na naszą posesję. Jakich materiałów używa się w produkcji bram ogrodzeniowych? Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie są zalety i wady poszczególnych tworzyw.

Rama

Głównym elementem konstrukcyjnym każdej bramy jest rama – to właśnie ona umożliwia zamontowanie bramy do reszty ogrodzenia, głównie za pomocą zawiasów.

Rama wykonywana jest z profili metalowych – aluminiowych lub stalowych – bądź też żeliwa – mówi przedstawiciel firmy StalexWażne, żeby rama była solidna i wytrzymała, gdyż to ona będzie przenosić największe obciążenia i odpowiadać za trwałość całej konstrukcji.

Wypełnienie

Na metalowej ramie bramy montuje się elementy wypełnienia – te mogą być wykonane z rozmaitych tworzyw. Głównie wykorzystuje się stal, aluminium bądź drewno różnego pochodzenia. Alternatywą są elementy wykonane z tworzyw sztucznych, np. popularnego w produkcji okien PCW.

Wypełnienia metalowe

Wypełnienia z metali są najpowszechniej stosowane. Na ramach z profili metalowych montuje się podłużne elementy wykonane z tego samego gatunku metalu, a więc stali bądź aluminium – w przypadku bram żeliwnych wypełnienie może przybrać bardziej skomplikowaną formę. Ze względu na fakt, że elementy wypełnienia bram żeliwnych są kute ręcznie w bardziej finezyjne wzory, ich wykonanie łączy się z wyższymi kosztami. Niezależnie od gatunku, metalowe wypełnienia odznaczają się bardzo wysoką trwałością, wytrzymałością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki pogodowe. W przypadku wypełnienia ze stali i żeliwa należy dbać o zabezpieczenie elementów przed korozją.

Wypełnienia drewniane

Drugim popularnym rodzajem wypełnienia są drewniane sztachety. Zaletą tego rozwiązania jest przyjemna dla oka estetyka, dobrze łącząca się z tradycyjną architekturą mieszkalną. Drewno świetnie komponuje się z ceglanymi bądź kamiennymi ogrodzeniami. Jego minusem jest fakt, że wymaga bardzo troskliwej pielęgnacji – bez regularnego pokrywania go warstwą ochronnego lakieru szybko ulegnie wilgoci i stanie się siedliskiem grzybów, pleśni i mchu, które nie tylko będą szpecić ogrodzenie, ale również mogą doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia.

Wypełnienia z tworzyw sztucznych

Sztachety z PCW są rzadko spotykane, mimo że posiadają wiele istotnych zalet, m.in. bardzo dużą odporność na warunki pogodowe oraz całkowitą niewrażliwość na wilgoć – nie korodują i nie pokrywają się porostami, ich czyszczenie jest bardzo proste. Z drugiej strony są one dużo mniej wytrzymałe niż wypełniania metalowe, zaś estetyką nie dorównują drewnu.



Updated: 10 lutego, 2018 — 2:58 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin