Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Czy kosiarka to sprzęt, który opłaca się kupować używany?

Czy kosiarka to sprzęt, który opłaca się kupować używany?

Kosiarka to nieodzowny element wyposażenia w domach z ogrodem. Wynaleziona prawie 200 lat temu, zmieniała wielokrotnie swoją postać. Najnowszym wynalazkiem są roboty koszące samodzielnie, bez udziału człowieka.

Najpopularniejsze na dzień dzisiejszy pozostają jednak kosiarki elektryczne i spalinowe. Wiele osób, chcąc zaoszczędzić pieniądze, decyduje się na zakup używanych kosiarek. Czy są jednak zadowolone ze swojej decyzji? Czy można kierować się tutaj analogią do samochodów, których rynek wtórny jest bardzo bogaty?

Używane kosiarki spalinowe – kot w worku?

Zważając na szereg elementów, z których zbudowana jest kosiarka, warto dokładnie zastanowić się przed zakupem używanego egzemplarza. Istotną sprawą będzie tutaj to, czy poprzedni właściciel dbał należycie o wszystkie elementy urządzenia oraz czy był świadomym jego użytkownikiem. Instrukcja obsługi każdej z dostępnych na rynku kosiarek nakazuje czyścić dokładnie urządzenie po każdym użyciu.

Dodatkowo zaleca dbać o stan filtra powietrza oraz o nóż. Często zgłaszane są w serwisach również problemy dotyczące linki kierującej do włącznika zapłonu w silniku i przesuwającego się na niej pancerza. Jeszcze innym, znacznie poważniejszym i zarazem częstszym przypadkiem jest niedbałość przy dolewaniu paliwa.

Użytkownik kładzie wówczas korek na ziemi, pośród trawy i piasku, a po uzupełnieniu benzyny do odpowiedniego poziomu, zadowolony zakręca bak. Tego typu zanieczyszczenia, nawet w niewielkiej ilości, mogą całkowicie zniszczyć silnik, nie wspominając o zatkaniu gaźnika. Wytarte tłoki, cylindry, łożyska, prowadnice i trzonki oraz gniazda zaworów mają znacznie mniejszą żywotność, nie da się przewidzieć czasu, przez który kosiarka będzie w stanie sprawnie służyć właścicielowi. Kosiarki spalinowe wymagają konserwacji i dbałości o ich kondycję oraz – bezwzględnie – regularnego czyszczenia i sprawdzania stanu noży.

Przed zakupem używanej kosiarki trzeba rozważyć, czy bardziej opłaca się ryzykować, nie znając dokładnie stanu technicznego, w jakim znajduje się urządzenie, czy dopłacić kilkaset złotych i zamówić egzemplarz prosto z fabryki. Powyższe problemy, dotyczące stanu silnika, w znacznie mniejszym stopniu dotyczą tych, których interesuje zakup urządzenia elektrycznego, choć tak samo ważne będą tutaj kwestie związane z nożem w kosiarce.

Kosiarki elektryczne – na co zwrócić uwagę?

Mimo wielu pytań, które powinien zadać sobie każdy człowiek rozważający kupno używanej kosiarki spalinowej, w przypadku kosiarki z napędem elektrycznym, sytuacja wcale nie jest dużo prostsza. Istotną kwestią jest stan noża, który w naturalny sposób ulega zużyciu wskutek eksploatacji. Część osób stara się naostrzyć nóż samodzielnie, co skutkuje niejednokrotnie niewłaściwym jego wyważeniem. W takiej sytuacji kosiarka przestaje działać optymalnie, powstaje większy hałas i wibracje. W modelach z napędem elektrycznym zdarzają się również awarie związane z kondensatorem, który należy wówczas wymienić. Jeżeli to nie przynosi skutku, często podejrzanym staje się silnik.

Kosiarki spalinowe vs kosiarki elektryczne – koszty naprawy

Kosiarka, w zależności od napędu, generować będzie różne koszty eksploatacji, konserwacji i napraw. Przed kupnem urządzenia należy oszacować swoje potrzeby. W przypadku ogrodu o wielkości kilkudziesięciu metrów kwadratowych z powodzeniem może się sprawdzić kosiarka elektryczna. Kosiarki spalinowe posiadają większą moc niż te wyposażone w napęd elektryczny. Przy większych wymiarach trawnika, warto skorzystać ze spalinowego modelu.

Do wzięcia pod uwagę jest też poziom hałasu emitowany przez urządzenie. Silnik elektryczny jest bardzo cichy, doskonale sprawdza się, jeżeli w pobliżu znajduje się wielu ludzi, którym hałas mógłby przeszkadzać, a więc na gęsto zaludnionych terenach. Odpowiadając na postawione w tytule pytanie: kupno z drugiej ręki zarówno kosiarki elektrycznej, jak i spalinowej niesie za sobą ryzyko czekającej wkrótce naprawy.

Koszt takiej usługi często zbliża się do ceny zakupionego urządzenia, dlatego nie warto ryzykować w ten sposób. Lepiej wydać nieco więcej pieniędzy, ale mieć nową kosiarkę objętą dodatkowo gwarancją.Updated: 29 grudnia, 2016 — 11:03 am

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin