Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Piękny ogród – jakie kwiaty wybrać?

Piękny ogród – jakie kwiaty wybrać?

Dobranie roślin do ogrodu to nie lada wyzwanie, szczególnie teraz, kiedy to mamy dostęp do wszystkiego, co rośnie na ziemi. Na co więc się zdecydować? Czy są takie okazy, które wyróżniają się na tle innych? Sporo pytań, a odpowiedzi tak naprawdę niewiele. Ciężko stwierdzić, czy dana roślina sprawdzi się w naszej przestrzeni, dlatego zaprezentujemy Wam kilka gatunków, na które warto zwrócić uwagę. Co więcej, zwróciliśmy szczególną uwagę na to, aby kwitły one w różnych częściach roku. Dzięki temu ogród przez dłuższy czas będzie prezentować się wprost bajecznie. Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj to pielęgnacja ma wpływ na wygląd przestrzeni zielonych, a nie tylko jej różnorodność! Warto jednak uzbroić się w kilkanaście paczek nasion kwiatów do ogrodów.

I Hortensje

Białe, różowe czy niebieskie? Te piękne rośliny zwojowały polskie ogrody. Można spotkać je wszędzie, choć nie na długo. Mimo że bardzo popularne, hortensje rzadko przeżywają w naszych ogrodach długo. Podstawowym powodem jest to, że są naprawdę wymagające. Potrzebują stałego nawożenia, dostępu do wody oraz konkretnego pH gleby, w której rosną. Mimo że to tylko wierzchołek góry lodowej, warto naprawdę rozważyć wizytę w sklepie z nasionami kwiatów, ponieważ często można znaleźć je w promocji.

II Róże

Królowe polskich ogrodów. Zazwyczaj dostępne w formie niewielkich sadzonek, rzadziej nasion. Idealnie odnajdują się w naszym klimacie, co nie znaczy, że nie są wymagające. Jeśli chcemy, aby pięknie nam rosły, musimy pamiętać o tym, że wolą być osłonięte od wiatru. Jakie są ich dodatkowe zalety? Są naprawdę różnorodne. W sprzedaży jest teraz kilka tysięcy ich gatunków, które różnią się kolorem, wielkością kwiatów a także rozmiarem krzewów. Nie zapominajmy też o ich pnących odmianach, które idealnie sprawdzają się na pergolach! Można kupić nasiona kwiatów do ogrodu, choć ich początkowa pielęgnacja bywa trudna i one same bywają kosztowne. Lepiej więc wybrać po prostu sadzonki.

III. Rododendrony

Ta grupa roślin dopiero raczkuje w Polsce. I pewnie jeszcze na długo tak pozostanie. Krzewy te są naprawdę wymagające i rzadko kiedy wybaczają potknięcia. Zazwyczaj umierają zimą, ponieważ ich pielęgnacja wtedy nie sprowadza się wyłącznie do ich okrycia. Przy lżejszych zimach, nie robi się tego wcale! Dodatkowo trzeba pamiętać o nawadnianiu, ponieważ nawet krótkotrwałe przesuszenie, może skończyć się ich całkowitym obumarciem. Czy warto mieć je w ogrodzie? Tak, są po prostu piękne, a przy tym nietuzinkowe. Pamiętajmy, nie kupujmy nasion kwiatów, ale gotowe sadzonki!

IV Tulipany

Wiosna to okres tulipanów. Zdobią one wazony w naszych salonach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby mieć je w ogrodzie. Najlepiej w widocznym miejscu, ale osłoniętym od wiatru. Jest to naprawdę ważne, ponieważ dość łatwo się łamią, szczególnie po zakwitnięciu. Co do zalet, nasiona kwiatów tulipana są naprawdę tanie, najczęściej jednak kupuje się ich cebulki, ponieważ znacząco skraca to czas ich wzrostu. Występują one w wielu kolorach, dlatego dość łatwo jest tworzyć przy ich pomocy kompozycje. I to nawet na rabatach!

V Przebiśniegi

Bardzo często określane kwiatami wczesnej wiosny. Kwitną jako pierwsze, dlatego będą zwiastować budzący się do życia ogród. Co ważne, nie wykazują specjalnych wymagań – trzeba jednak pamiętać o chwastach, które mogą je zniszczyć. Zważywszy, że kwitną bardzo wcześnie, przez resztę roku są często zapominane, a potem okazuje się, że w kolejnym roku niczego już nie zwiastują. Nasion kwiatów do ogrodu raczej nie uraczymy, ale nie powinno być problemów ze znalezieniem ich cebulek.

VI Żonkile

Niepodzielnie od lat kwiaty te kojarzą się z panującą już jakiś czas wiosną. Kwitną umiarkowanie wcześnie, choć to zależy od pogody. Charakteryzują się intensywnymi żółtymi kwiatami, które kolorem przypominają nasiona niektórych kwiatów. Często wykorzystuje się je w wazonach, choć dużo piękniej prezentują się bezpośrednio na rabatach. Najlepiej rosną w dużych skupiskach. I również tak najlepiej się prezentują. Lubią nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru przestrzenie.

VII. Pelargonie

Naszą ostatnią propozycja są pelargonie. Nie bez powodu kojarzą się one z balkonami, ponieważ tam można spotkać je najczęściej. Sprawdzą się jednak również w ogrodach, posadzone w ozdobnych donicach. Dość łatwo można zdobyć nasiona tych kwiatów, ale dużo lepszym pomysłem jest zakup ich sadzonek, ponieważ dużo szybciej oraz obficiej zakwitną.



Updated: 30 marca, 2018 — 10:02 am

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin