Witaj w portalu dla Ogrodników - polub nas na Facebook :)

Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów

W nowopowstających osiedlach szeregowych domków jednorodzinnych przestrzeń jest terenem deficytowym. Zazwyczaj mamy z przodu podjazd z mniejszą lub większą powierzchnią do zagospodarowania. Z tyłu jest to najczęściej wąska działka, która w stanie po budowie nie przedstawia czarującego widoku. Ciężko jest wyobrazić sobie atrakcyjny zakątek zieleni w takim miejscu.

Ogrody w szeregu

Projektowanie ogrodów to swego rodzaju sztuka. Pod uwagę trzeba wziąć oprócz wyglądu też takie aspekty jak położenie działki i areał, im mniejsza powierzchnia tym więcej ograniczeń. Dochodzi jeszcze w niektórych przypadkach, ukształtowanie terenu, jak na przykład skarpy. Mieszkając w Krakowie nieraz spotykam się z projektami, w których zapomniano o celu jaki był założony. Wkrada się w nie zamęt i przerost formy nad treścią. Ogrody miejskie mają zwykle to do siebie że przestrzeń to ich towar deficytowy. Dlatego należy maksymalnie wykorzystać dany nam teren poprzez odpowiedni dobór roślin oraz dodatkowych elementów wyposażenia ogrodu jak tarasy, altanki i ścieżki. Jeśli nie czujemy się na siłach zawsze możemy poszukać porad na WOProjekt – projekty ogrodów Kraków.

Zapobiec monotonii w ogrodzie

Mając niewielkie pole do popisu jeśli chodzi o powierzchnię w ogrodach miejskich jesteśmy bardzo ograniczeni w doborze roślin. Przy tym musimy wziąć pod uwagę nasłonecznienie i warunku glebowe. Do przełamania jednostajnej koncepcji możemy wykorzystać nie tylko rośliny ale też ścieżki ułożone ukośnie czy rabaty oddzielające od siebie poszczególne części ogrodu. Również gra kolorami pozwoli nam na oddalenie lub zbliżenie perspektywy. Warto wiedzieć, że seledyn i niebieski oddalają ją, a żółty i czerwony skracają. Możemy też urozmaicić w pionie nasz krajobraz robiąc na murku ogród wertykularny czy poziomując poszczególne części działki.

Woda w ogrodzie

Aby móc spędzać milo czas w ogrodzie musi się nam on podobać. O tym nawet nie ma dyskusji. Dobrym pomysłem jest oczko wodne, które nada naszej działce klimat sielskiego spokoju. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie wśród roślin pozwala na regenerację naszych sił witalnych. Obecność wody jeszcze potęguje ten dobry wpływ zieleni. Jeśli mamy naprawdę minimalny ogród, nie musimy wcale rezygnować z wody. Wystarczy nawet mała fontanna wśród zieleni. Wprowadzi nas w nastrój nie tylko szumem opadających kropli ale też zmieni mikroklimat. Docenimy to szczególnie podczas letnich upałów.

Przeczytaj więcej w naszym najnowszym artykule – Projektowanie ogrodów.Updated: 13 grudnia, 2017 — 8:13 pm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogrodniku! - Serwis dla Ogrodników © 2016 Realizacja: Strony WWW Lublin